فهرست بستن

رتبه بندی

رتبه بندی

اخذ رتبه 

 

برای بسیاری از شرکت ها داشتن رتبه و ارائه گواهینامه صلاحیت پیمان کاری جهت شرکت در مناقصه ها الزامی است. هم چنین کارفرمایان در هنگام برگزاری مناقصات با توجه به رتبه شرکت های پیمانکاری می توانند نسبت به کارایی و توان فنی آن ها اطلاعات کسب کنند و از بین شرکت ها دست به انتخاب بزنند. از این رو می توان گفت داشتن رتبه و درجه آن یکی از وجوه تمایز شرکت ها و بیانگر اعتبار و نقاط ضعف آن ها به حساب می آید.

رتبه بندی شرکت ها بر اساس دستورالعمل هایی تعیین می گردد که توسط معاونت راهبردی ریاست جمهوری تدوین گردیده و در اختیار ستاد اجرایی قرار گرفته است. در ادامه با انواع رتبه بندی، روند اخذ رتبه و مدارک لازم برای دریافت رتبه آشنا خواهید شد.

 

هزینه اخذ رتبه

 

به طور کلی برای اخذ رتبه شرکت ها به پنج دسته تقسیم می شوند:

۱- شرکت پیمانکاری  ۲- شرکت مشاوره ای  ۳- شرکت انبوه سازی  ۴- شرکت انفورماتیک  ۵- شرکت طراحی و ساخت

در واقع شما برای آغاز روند اخذ رتبه باید جز یکی از شرکت های مذکور در دسته بندی بالا تشخیص داده شوید، در غیر این صورت امکان درخواست برای رتبه بندی وجود ندارد و مطابق با صلاحدید قانون گذار شرکت هایی که در دسته های مذکور قرار نمی گیرند برای پیشبرد اهداف و فعالیت های خود نیازی به اخذ رتبه و قرار گرفتن در معیار رتبه بندی ندارند. بنابراین جهت آگاهی از این موضوع پیشنهاد می شود با مشاورین این امر مشاوره نمایید.

روند اخذ رتبه نیز برای هر یک از دسته های ذکر شده متفاوت می باشد. برای مثال شرکت هایی که در زمینه پیمان کاری فعالیت می کنند و در دسته شرکت های پیمان کار قرار می گیرند در پنج سطح رتبه بندی می شوند، شرکت های انفورماتیک در هفت گرید رتبه بندی می شوند و شرکت هایی با فعالیت مشاوره ای در سه سطح بندی رتبه بندی و سنجیده می شوند. بنابراین اطلاع از اینکه جز کدام دسته طبقه بندی می شوید برای شروع فرایند اخذ رتبه مهم است.

اخذ رتبه

 

در ارتباط با اخذ رتبه می توان به مسائلی از جمله میزان تاثیرگذاری افراد متخصص و فنی در شرکت برای بالا بردن رتبه و گرید شرکت اشاره کرد. هم چنین عوامل دیگری نیز در ارتباط با بالا رفتن این رتبه تاثیر گذار است که در ادامه این مقاله بیشتر در این ارتباط توضیح داده ایم.

چگونگی اخذ رتبه

 

وظیفه تخصیص رتبه به شرکت های پیمانکاری و رتبه مشاوره ای بر عهده سازمان مدیریت و برنامه ریزی سابق یا همان معاونت فنی و عمران استانداردی فعلی است. این رتبه برای شرکت های پیمانکاری از ۱ تا ۵ و برای شرکت های مشاوره ای از ۱ تا ۳ است.

تمامی مستندات مربوط به شرکت بایستی به این نهاد واگذار گردد و در صورت لزوم نماینده مدیریت شرکت در معاونت فنی حضور پیدا می کند و سپس در خصوص تخصیص رتبه مد نظر تصمیم گیری می شود، لازم به ذکر است این رتبه می تواند ارتقاء یابد و در مرحله های بعدی برای آن می توان اقدام کرد.

رتبه پیمانکار

 

ملاک اخذ رتبه شرکت های پیمانکاری

چون در کار شرکت های پیمانکاری میزان تخصص تیم فنی شرکت به علاوه تجربه کاری آن ها بسیار با اهمیت است به همین دلیل کارشناسان سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور به این مساله بسیار توجه می کنند و ملاک تشخیص خود را برای اخذ رتبه پیمانکار، بر مبنای تجربه و تخصص گذاشته اند. این رتبه از ۱ تا ۵ تخصیص داده می شود و رتبه ۱ به معنای بهترین حالت است.

رتبه مشاور

 

ملاک اخذ رتبه شرکت های مشاوره ای

اما ملاک رتبه برای شرکت های مشاوره ای علاوه بر تخصص افراد در زمینه مدنظر، کار تیمی و هم چنین امکانات سخت افزاری و نرم افزاری موسسه است. چون در این شرکت ها هدف آموزش است و برای آموزش ابزار خاصی باید وجود داشته باشد به همین دلیل، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور، ملاک تشخیص خود را برای این گونه شرکت ها، بر پایه ی تخصص تیمی به علاوه امکانات شرکت ارزیابی می کند. این رتبه از بین ۱ تا ۳ تخصیص داده می شود و عدد ۱ به معنای بهترین حالت و ۳ بدترین حالت است.

ارتقاء رتبه شرکت های پیمانکاری

 

در این جا مطلبی را می خواهیم شرح دهیم که می تواند برای ارتقاء رتبه شرکت های پیمانکاری بسیار موثر باشد. برای انجام این کار تعداد قرار دادهای شرکت در طول سال بایستی افزایش پیدا کند، به علاوه به ازای هر پروژه بایستی اظهارنامه مالیاتی آن نیز، وجود داشته باشد تا بتوان امتیاز آن را  محاسبه کرد.

ارتقاء رتبه شرکت های مشاوره ای

 

اما برای شرکت های مشاوره ای، تعداد آموزش های نفر به ساعت بسیار اهمیت دارد به شرطی که متقاضیان هم از شرایط آموزشی و مشاوره ای رضایت داشته باشند، هم چنین توسعه امکانات نرم افزاری و سخت افزاری در بالا بردن این رتبه بسیار موثر است.


فواید اخذ رتبه

 

در این جا فواید رتبه بندی را در ۳ اصل بیان کرده ایم:

  • هر شرکت مشاوره ای و پیمانکاری برای توسعه بازار خود به اخذ گرید نیاز دارد. جهت بستن قرار دادهای بزرگ دولتی و حتی سازمان های خصوصی معتبر، بسیار به داشتن گرید اهمیت می دهند و به نوعی کارفرمایان یکی از ملاک های سنجش خود در جهت انتخاب شرکت های پیمانکاری، داشتن گواهینامه تایید صلاحیت مربوط به اخذ رتبه می دانند.
  • رتبه بندی به شرکت ها نشان می دهد که وضعیت سازمان چگونه است و شرکت و سیستم آن در چه جایگاهی قرار گرفته و می توان با برنامه ریزی درست در جهت افزایش رتبه، تلاش کرد.
  • نقاط ضعف و قوت سازمان مشخص می شود و می تواند جایگاه خود را در میان رقیبان فعال در حوزه مورد نظر پیدا کند. هم چنین این رتبه بندی در جهت بهینه سازی فعالیت های پیمانکاری و مشاوره ای سازمان ها بسیار تاثیر گذار است.
نحوه گرفتن رتبه شرکت

 

  • بایستی از قبل شرکتی را در زمینه فعالیت خود ثبت کرده باشیم تا بتوانیم رتبه مورد نظر خود را دریافت کنیم. تمامی مدارک ثبت شرکت از جمله اساسنامه، صورتجلسه های مجمع عمومی و آگهی های انتشار داده شده را برای اخذ رتبه در اختیار داشته باشیم.
  • سپس بایستی به سایت سامانه ساجات مراجعه کنیم و مدارکی که برای حوزه فعالیت خود مورد نیاز است را تهیه کنیم، این مدارک برای رشته های گوناگون، متفاوت است و سایت ساجات در این رابطه به خوبی توضیح داده است.
  • در مرحله بعد بایستی، ثبت نام اولیه را در این سایت انجام دهیم. این مرحله برای دریافت اطلاعات کلی شرکت است و در آخر گذر واژه به علاوه رمز عبوری به ما داده می شود که برای تایید مراحل بعدی باید آن را نزد خود نگهداریم.
  • مرحله بعدی تکمیل اطلاعات تخصصی شرکت و هم چنین ارسال مدارک خواسته شده از سوی سامانه است. پس از طی این مرحله و بررسی مدارک و اطلاعات ارسالی از سوی متقاضی، پرونده الکترونیکی، شرکت به استانداردی محل اقامت فرستاده می شود و شرکت متقاضی مدارک فیزیکی را بایستی تحویل این اداره بدهد.
  • پس از طی جلسات متعدد در جهت دادن رتبه مورد نظر تصمیم گیری می شود.

دیدگاهتان را بنویسید